ČeskyEnglishDeutschPolskiTřebechovické muzeum Betlémů na Facebooku

Za betlémskou hvězdou

Datum konání: 16.11.2024–2.2.2025

Za betlémskou hvězdou do Třebechovic

Za betlémskou hvězdou je název nové výstavy v Třebechovickém muzeu betlémů. Představí betlémy ze sbírek i zapůjčené od samotných autorů. Na výstavách nejvíce upoutávají pozornost betlémy, které se pohybují. Již zdálky je slyšet jejich klapání a když návštěvník přijde blíže může spatřit pohybující se figurky, které napodobují lidskou činnost. A to je případ i betlému pana Karla Strobla z Přelouče, který vznikal v letech 2016 až 2022. Zakomponoval do něho i svůj život.

 U mlýna se narodil, v kostele sv. Jakuba v Benešově nad Černou byl pokřtěn a biřmován, na Strahově pod Petřínem bydlel jako student a seznámil se s manželkou Marii, ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře uzavřel světský sňatek, v chrámu sv. Barbory církevní. 

Betlém má rohové uspořádání s přední stranou dlouhou 2,6 m. Obsahuje 121 figurek a z toho se 78 pohybuje. Je zhotoven převážně z lipového dřeva, některé barevně odlišné prvky jsou ze švestkového dřeva. Konstrukční prvky jsou vytvořeny z různých druhů dřevin - smrk, borovice, dub, javor. Mechanická část je z části z oceli a z části z tvrdého dřeva.

Další pohyblivý betlém zhotovil Kamil Andres z Třebechovic pod Orebem. Postavy jsou zasazeny do rodného městečka tvůrce a figurky mají předobraz v žijících postavách z autorova dětství.  Kamil Andres se inspiroval dílem Josefa Probošta, betlémem, o který se dlouhá léta staral. Zajímavostí je, že v Proboštově betlému nejsou koželuzi a hrnčíři, řemesla, která byla ve městě bohatě zastoupena. Důvod dnes již nezjistíme, ale Kamil Andres je do svého betlému zakomponoval. Dílo vznikalo v letech 1995 až 1999.

Poslední mechanický betlém si můžete do pohybu uvést sami pomocí kličky. Luboš Srstka z Prahy vytvořil stavebnici z překližky, kterou lze sestavit a omalovat si.

Na závěr bych Vám chtěla představit dva přírůstky do sbírkového fondu muzea z letošního roku. Jan Hrnčíř z Hněvotína u Olomouce vyřezal betlém, který zachycuje zimní krajinu jeho rodiště Dobřan v Orlických horách. Když si betlém pozorně prohlédnete, naleznete postavičku kluka se zlomenou lyží, to je sám autor. Druhým přírůstekem je malovaný papírový betlém Jaroslava Heraina z Ústí nad Orlicí.

Vystavených betlémů je mnohem více, přesvědčit se o tom můžete do Hromnic, tedy do 2. února, kdy bude výstava ukončena.

« zpět na kalendář akcí

  Kudyznudy.cz - tipy na výlet

 

  

Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety.

NAHORU